ابله و شناخت آن

ابله و شناخت آن

 

محل زدن واکسن آبله قناری

ابله قناری ویروسی میباشد و از ویروسی بنام (پوکس) همان ویروس ابله که خیلی کشنده و خانمان برانداز هست از راه های هوا و آب و غذا و فضله و لوازم انتقال پیدا میکند..بنده قویا عرض میکنم که خطرناک ترین و کشنده ترین بیماری که در قناری وجود دارد ویروس پوکس است.. و سرعت و عکس العمل و شناخت کافی در مراحل اولیه خیلی مهم است تا آسیب کمتری به پرنده ها تون برسه.. بر خلاف گفته های بعضی از افراد که فنچ و مرغ عشق و پرنده های دیگر را درگیر میکند بنده اعتقاد ندارم.

و مورد هایی به چشم خود دیده ام که در سالنها و معازه ها و محیطی که پرنده های مختلف وجود داشته و ویروس ابله در آنجا قناریها را قتل و عام کرده.. ولی اثری از تلفات مرغ عشق و فنچ و مرغ نرگس چه در ان وقت و چه تا ماه ها پس از واقعه دیده نشده.. و حتی آب و تغذیه قناری های آلوده را جابه جا کردیم اما مورد رویت نشد….
تا آنجایی که بنده حقیر یادم هست بیماری ابله در قدیم کشنده نبود و به نوعی خفیف بود

معمولا به روی انگشتان پا یا مچ پا و در مواردی کمتر ارنج یا پوست سر بین چشمها و پشت سر و یا در انتهای نوک بین فک بالا و پایین ایجاد میشدکه با کمی گلیسیرین یده و یا دوا گلی و حذف کردن تغذیه گرم از خوراک پرنده از بین میرفت… و اما ویروس پوکس همان ابله کنونی… خطرناک بوده و بسیار کشنده که از 70 تا 95درصد قناری های مبتلا را میکشد

و هیچ دارو و مکمل و نگهدارنده کارساز واقعی نیست به غیر از پیشگیری و مراقبت و واکسن زدن...

راه درمانی ندارد… شاید بعضی از مکملهای خوراکی در دیر تر مردن و تلفات نقش کمرنگی ایفا کنند ولی به هیچ عنوان کار ساز نیست…

پس خلاصه بگویم اگر درگیر ابله شدید درمان ندارررررد و اگر جایی گفتند که این داروی ابله است بدانید برای سرکیسه کردن است

و بهتر است درنگ نکنید و سریع واکسن تهیه و استفاده نمایید تا جلوی مرگ و میر بیشتر گرفته شود

شکل ظرهری بال پقناری و محل زدن واکسن قناری

علاعم ابله….

 

در ابتدا توی 24ساعت اول کم میل و کم غذا و بیشتر پف کرده و سر را در لای پر خود میکند و میخوابد.
در 24تا48ساعت اول وقتی شدید تر می شود با دل دل زدن (هنگام دفع مدفوع دم میزنند شبیه زمانی که قناری گرمی اش میشود )و باز و بسته کردن دهان کارقناری به اتمام میرسد..
در نوع خفیف تر و در صورتی که پرنده مقاومت بالاتری نشان دهد این مشکل تا 5الی 10روز هم طول میکشدو در معقد و زیر شکم و دور چشم و پلک ها تاول های ریز ایجاد میشودو سرانجام کار قناری تمام میشود البته در این مدت حتی واکسن زدن هم چاره کار نیست و در هر حال پرنده ای که آلوده شده باشد تقریبا تا 95درصد میمیرد…
در بعضی مواقع که بدن قناری بیماری را کنترل میکند و از تلفات جان به در میبرد درمحیطی دیگر و با تعویض جا و تغذیه و بالا رفتن دما دوباره این ویروس به قناریهای دیگر انتقال پیدا میکند.. و روز از نو و روزی از نو مشکلات قبل ایجاد میشود…..

ابله

در مورد این بیماری باید به نکته های زیر توجه کنید..
1…. اول این بیماری را کاملا و دقیقا مطالعه کرده و بشناسیم.. که دربالا تقریبا توضیح داده شد.
2…. بعد از شناخت. شرایط راههای مقابله با آن را یاد بگیریم..
3… ورود و خروج پرنده ها را حتما مراقب باشیم و از ورود پرنده های بیمار جلوگیری شود…
4… حتما پس از خرید پرنده را به قرنطینه برده و در قرنطینه نگهداری شود. (4 هفته)
5.. در صورت مشاهده کوچکترین علائم ابله فورا پرنده هاتون را واکسن بزنید
6… واکسن ابله حتما باید در یخچال نگهداری شود و از جابه جایی بدون فلاسک یخ خودداری شود.
7… وقت خرید واکسن یه سوزن استفاده نشده از فروشنده بگیرید.. در صورت نداشتن سوزن نو. حتما سوزن استفاده شده را با حرارت ضد عفونی کنند.
8… پرنده هایی که به بیماری مبتلا شده اند را حتی اگر زنده هستند داخل نایلون گذاشته و در آنرا گره کرده و آنها را معدوم کنیدتا به پرنده های دیگر آسیب نرسد. و بیماری کمتر شیوع کند
9… بعد از واکسن زدن هم تا مدت ها حدود 2الی 3ماه مراقبتهای لازم را ادامه دهید و نه پرنده بخرید و نه به کسی بفروشید. تا اطمینان کامل حاصل شود.
10… محیط سالن یا مغازه را با ویرکن Sیا همان وایکو سیانس و یا نا نو سیل و یاجرمی ساید و یا مواد دیگر روزی سه نوبت ضد عفونی کنید
11… از قرار دادن جای اب و دان و ظروف الوده و کثیف وبرای قفسها خود داری شود.
12… از دادن غذاهای گرمی و دادن مثل سیب.. تخم مرغ و هویج در موقع در گیری خود داری شود.
13در صورت مشاهده این ویروس در بین پرنده ها از ابتنی دادن پرهیز شود و روزنامه کف قفس هر روز تعویض شود.
14… در هر سالن یا مغازه یا هر محیطی که پرنده آلوده مشاهده کردید حتما با متانت و ادب وبه صاحب آنجا پرنده بیمار را معرفی کنید تا از شیوع این بیماری جلو گیری کند
15… همانطور که از قدیم گفته اند هیچ ارزانی بیحکمت نیست.. پس موقع خریدهای پرنده ارزان هم به بیماری ها دقت کنید و هم پرنده ها دزدی نباشد… تا مشکلات بعدی پیش نیاید.
16… در موقع درگیری با ابله و یا موقع واکسن زدن از دانه های خنک مثل تخم کاسنی و تخم کاهو و مقداری کم گشنیز استفاده کنید…
17… از دادن عرق کاسنی در تابستان و موقع درگیری ابله خودداری نکنید و خیلی مفید است.
18… در قدیم که صد عفونی ها موجود نبود از برگ گیاه گشنیز برای ریشه کنی ابله استفاده میکردند.. و در محیط های آلوده میتوانید برگ گیاه گشنیز را در زیر و روی قفسها پخش کنید و بعد از دوروز آنها را جمع و دور بریزید

آموزشكده قناري اصفهان

پرنده مبتلا به ابله عموما علایمی جلدی یا دیفتریک یا هر دو را با هم دارا می باشد

علایم جلدی عبارت اند از
زخم در اطراف چشم
زخم در اطراف دهان
زخم در اطراف مقعد
زخم در اطراف انگشتان و مفاصل پا
توجه به این نکته که گاهی جای زخم تورم شدید یا تاول دیده میشود
در حالت دیفتریک
حالت تنفس نفس نفس زدن(دل دل زدن)
وجود چرک سفید در داخل دهان
بخصوص بر روی شکاف کام و اطراف مجرای نای
که در انواع حالت های ابتلا این علایم میتوانند به تنهایی یا باهم بروز داده شوند
قناری میتواند ناقل این ویروس باشد و تحت شرایط نامناسب نگه داری مثل سوتغذیه، استرس شدید، بی آبی و سایر شرایط نامناسب نگه داری از توان وایمنی بدن کاسته شده و ویروس اجازه تکثیر و ابتلا را پیدا کند وحتی پیش از نشان دادن علایم شروع به دفع ویروس از بدن نماید

 

بهترین روش مقابله با ویروس واکسیناسیون، رعایت اصول بهداشتی و رعایت دوره قرنطینه برای ورود به سالن است
اما در صورت رعایت نکردن شرایط فوق و ابتلا پرنده باید شرایط زیر را حتما رعایت کرد
از خروج پرنده مبتلا یا مشکوک از سالن و فروش آن جلوگیری شود
آب ودان پرنده با مواد مناسب صد عفونی شود
نظافت قفس ها هرروزه انجام پذیرد

درصورت مشاهده پرنده مبتلا به طبقه های پایین منتقل شود و ظروف آب و دان ضدعفونی گردیده و هرگز با پرنده های دیگر جابجا نگردد
از تغذیه سهل الهضم و با طبع خنک استفاده شود
استفاده از ویتامین های گروه B ویتامینc پروبیوتیک ها به تناوب برای اقزایش قوای بدنی وسیستم ایمنی پرنده ضروری است
استفاده از داروی متناسب با شرایط پرنده در آب
استفاده از داروهای جلدی جهت عفونت های روی پوست و اطراف چشم و نوک پرنده

 

واکسن دوقلوی پلواک و نحوه زدن آن؛

جلال اقابابايي-اصفهان:
از این واکسن برای جلوگیری از مرض آبله که در انواع قناریها و فنچها می باشد استفاده می گردد. این واکسن روی تخم های قناری ماده کشت داده شده است.

شرح:
ویروس آبله که کشنده قناریها می باشد به طور طبیعی در گنجشگها و فنچها یافت می شود. این ویروس توسط حشرات از جمله شپش ها و … به قناریها منتقل می شود به جهت واکسینه شدن تمامی قناریها هر سال از ابتدای ژوئیه ( اواسط تیرماه) توصیه می شود (قناریهای از سن 4 هفتگی به بالا) قناریهای کمتر از چهار هفته بایستی از پرندگان واکسینه شده جدا شوند و زمانی که به سن چهار هفتگی رسیدند ، واکسینه شوند. جهت کسب نتیجه بهتر از واکسینه شدن قناریها بایستی پرندگان را در شرایط خوب و سالم نگهداری نمود .

واکسینه شدن قناریها از زمان تلقیح به مدت یکسال می باشد و بایستی هر سال از این واکسن استفاده نمود.

آمادگی جهت واکسن زدن و انجام این عمل:

باز کردن دو بطری یا شیشه:

به وسیله سرنگ ماده حلال را بیرون بکشید و آن را درون بطری واکسن تزریق کنید برای اینکه محلول خوبی به دست آید بایستی سریع عمل بیرون کشیدن ماده و تزریق ان را درون واکسن را انجام دهید تا کف نداشته باشد. محلول واکسن را در طی دو ساعت پس از آماده شدن مصرف کنید . آن را از نور خورشید دور نگهدارید.
سوزن (روغی) را روی شعله الکل حرارت میدهید سپس آن را در آب جوشیده سرد و خنک کنید. بعد آن را خشک کنید و اطمینان حاصل کنید که شکاف طولی آن باز باشد سوزن را درون محلول واکسن فرو کنید و آن را بیرون بکشید (مایع واکسن) پوست بال پرنده را محکم گرفته و سوراخ کنید و آن را تزریق کنید. از تماس سوزن با پر پرنده خودداری نمایید. واکسن را در عضله یا مفصل پرنده تزریق نکنید. پس برای هر پرنده به همین روش عمل کنید: گذراندن از حرارت – سرد کردن – خشک کردن . واکسن زدن در طول 7 روز محل واکسن پرنده به درشتی یک دانه برنج متورم می شود. این عکس العمل مربوط به واکسن زدن به پرنده می باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

محل تلقیح واکسن روز به روز ضعیف تر و کم کم ناپدید می شود اگر آماس و ورم در پرندگان جوان کافی نباشد باید آن پرندگان را از محل خارج و دوباره آنان را واکسینه نمود.

نکات مورد توجه:

1- مصونیت دو هفته پس از تلقیح واکسن ایجاد می شود.

2- صراحتا تاکید می شود که قناری های واکسینه و غیر واکسینه را با هم در یک مکان قرار ندهید. قناری واکسینه شده در حقیقت حامل ویروس آبله است بدون اینکه زیانی برای خودش داشته باشد در عین حال همین پرنده میتواند این ویروس را به قناریهای واکسینه نشده منتقل نمایید.

3- در حقیقت تلقیح واکسن ، پرنده ها را با وارد کردن ویروس آبله به بدنشان از بیماری مصون نگه میدارد. اما از سرایت عفونت ویروسی به پرندگان دیگر نمیتوان جلوگیری کنند.

4- جهت جلوگیری از انتقال عامل عفونی از یک محل به محل دیگر توسط ماده محلول واکسن توصیه می شود که برای مکان دیگر از یک بطری جدید واکسن و سوزن استفاده نمایید.
واکسیناسیون اضطراری:
هنگامی که بیماری آبله در قناری های واکسینه نشده مشاهده شد هنوزهم میتوانید با واکسینه کردن پرنده ها ی سالم تعدادی از آنها را زنده نگهدارید.
واکسیناسیون جهت پرندگانی که هنوز علایم بالینی بیماری را نشان نداده اند بدون تاثیر خواهد بود واکسیناسیون پرندگان سالم را آغاز کنید با دقت همانگونه که قبلا شرح داده بودیم ضد عفونی کنید. قناری بیمار را قرنطینه کنید.
واکسن بایستی در دمای 2 درجه تا 8 درجه سانتیگراد نگهداری شود.
تعداد و تاریخ مصرف واکسن روی جعبه باز نوشته شده است.

موارد موجود در جعبه:
1- یک بطری حلال ضد عفونی 5/0 میلی
2- یک بطری 50 دوز واکسن
3- سرنگ انتقال حلال به بطری واکسن
4- سوزن مضاعف (دوتایی)
5- برگه یا بروشور طریقه مصرف دارو
ترکیبات:
منیتول ، پیتون ، زلاتین ، سولو

 

جهت ورود به کانال تلگرام لینک زیر را فشار دهید

https://telegram.me/joinchat/CnAsbj8lcqDRH7jYk4alkA

درباره نویسنده

پست های مرتبط

5 نظر

 1. دشتابی

  از تلاش شما بسیارسپاسگذاریم
  خیلی خوشبختم که دوستی محترم و با مرام همچون آ قا بابایی در زمینه پرورش و نگهداری قناری زحمت میکشند

  پاسخ
 2. محمد بابایی

  سلام تشکر فراوان از شما اقای بابایی عزیز همچنین از اقای مهندس شریک شما که این کانال درست کردین و تجربه های گرانبهاتون در اختیار عموم میگذارین
  دوستدار همیشگی شما محمد بابایی از تهران

  پاسخ
 3. مومنی

  سلام خسته نباشید اقا من یدونه قناری نر دارم ابتلا به آبله هست ده روزه خیلی عذاب میکشه چون چشماش هم نمینینه غذا هم نمیخوره اصلا . یه بچه پنج ساله دارم هر روز میره تا شب جلوی قفس میشینه و گریه میکنه من اینو چیکار کنم

  پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.