قالب وردپرس

پوف کردن و بیماری و درمان قناری

پوف کردن قناری یه حالت کلی است و

و به نوعی نشانه بروز بیماری است و نه بیماری

دقیقا مثل زمانی که شما تب میکنید و تب کردن نشانه بیماری سرما خوردگی و ورود ویروس به بدن شما میباشد

و قناری با پوف کردن و سعی در بالا بردن دما ی بدن  پرهایش را پوف میکند تا دمای بدنش  ثابت بماند

برای باز شدن و توضیح بیشتر مطالب زیر ارایه میگردد  و توجه فرمایید که برای درمان پوف کردن یا همان بیماری اصلی باید تشخیص درستی از بیماری داد و سپس اقدام به درمان کرد

که توصیه میکنم حتما با یک دامپزشک مشورت نمایید

ضمنا تغییرات در فضله قناری نیز یکی از علائم عدم سلامت قناری می باشد

شناخت بیماری از روی مدفوع قناری

مشخصات پرنده بیمار

نشانه هائی که بیان کننده ی حالات غیر طبیعی و عدم سلامت این گونه پرندگان می باشد عبارتند از :

1- پف کردن پرنده و عدم تمایل به حرکت و خواب آلودگی

2- اختلال در وضعیت ارایش پرها و چسبیدن فضله به اطراف پرهای مخرج

3- نیمه باز شدن چشم ها و قی کردن آن

4- به گوش رسیدن صدای غیر عادی هنگام تنفس پرنده

5- دور نگهداشتن بالها از بدن

6- تغییرات در فضله

با مشاهده ی این حالات سریعا پرنده را از پرنده های دیگر جدا کنید و آن را در قفس مخصوص بیمار ها قرار دهید. باید توجه داشت که پرنده ی بیمار بسیار ترسو و مضطرب میشود پس سعی کنید زیاد به پرنده مریض نزدیک نشوید.

قفس مخصوص بیماری : قفسی که 3 طرف آن با چوب یا کارتن پلاست و یا  … پوشیده شده و فقط از یک طرف باز است و یک لامپ مادون قرمز بالای آن نصب است و در طول روز حدودا هر یکساعت 15دقیقه روشن میشود(توجه نمایید لامپ نباید دایم روشن باشد) و اگر تجهیطات لازم و یا لامپ را ندارید نیاز نیست حتما تهیه نمایید و سعی مایید سایر توضیحات زیر را به دقت مطالعه و تشخیص درست دهید و سپس اقدام به درمان کنید .

 

دمای پایین و یا وزش باد به قفس قناری:

دمای ایده ال و مناسب برای پرورش قناری 24 درجه سانتی گراد میباشد ولی عموما قناریها در دمای22 الی26 نیز زندگی نرمالی خواهند داشت

ضمنا قناری ها را در مقابل جریان باد یا کولر قرار ندهید

آبله قناری

علائم : (یکی از بیماریهائی است که در فصل تابستان با این بیماری بسیار روبه رو هستیم) ظهور نقطه های سفید – قرمز یا زرد رنگ روی سر – سینه – بالها – وروی انگشتان، تنگی نفس، سستی.

علل احتمالی : ویروس آبله – واگیری از پرنده های تازه خریداری شده یا پرنده های آزاد.

مداوا : کمتر با موفقیت همراه است. تزریق واکسن آبله – تغذیه پرنده با دانه ها با طبیعت خنک – ضد عفونی اصولی قفس و محل نگهداری پرنده ها.

ابله و شناخت آن

بيماری آسم:

علائم: اين بيماری تمامی علايم بيماری سرماخوردگی را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز. گاهی نيز تنفس پرنده همراه با صدا می باشد.

درمان: دو قطره يد خوراكی را در 28 گرم آب نوشيدنی حل كرده و روزی سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جای پرنده بايد گرم باشد. می توان كمی بخار اكاليپتوس نيز در محل اتاق پرنده استفاده نمود اما اين بخار نبايد زياد باشد زيرا موجب خفگی پرنده خواهد شد. اين درمان بايد تا بهبودی كامل پرنده ادامه يابد. با افزايش آثار بهبودی بايد درمان نيز با فاصله انجام شود. تغذيه پرنده نيز بايد مقوی باشد.

مخلوط شير با نان همراه با دو يا سه قطره روغن ماهی بسيار مفيد است. استفاده از سبزی تازه هم خوب است.

جهت خرید داروی درمان آسم با شماره  09134114704 تماس حاصل فرمایید

جذام پرنده

علائم : تنگی نفس – اسهال – تب – کم اشتهائی – گرفتگی عضلات – تورم پلک ها

علل احتمالی : ویروس

مداوا : هنوز برای این بیماری داروئی وجود ندارد. باید این پرنده را سریعا از پرنده های دیگر جدا کرد.

پای آهکی

علائم : ظهور پینه های سفید روی پا و انگشتان و خارش پای پرنده

علل احتمالی : میله نا مناسب – کثیف بودن میله و قفس

مداوا : پای پرنده را با صابون شسته و خشک کنید سپس پا را تا مچ در نفت فرو برده (باید متذکر شوم نفت نباید با پرهای پرنده برسد) بعد از 3 ثانیه آن را بیرون آورده خشک کنید سپس این عمل را دوباره تکرار کنید بعد از این امر پا را دوباره با صابون شسته و با پماد ویتامین آ-د چرب کنید این عمل را 3 روز متوالی انجام دهید.

در صورتی که پینه های پا زیاد نیست میتوانید پاهای پرنده را با پماد فایتو که مخصوص پرندگان میباشد چرب  نمایید و این عمل را 3 روز تکرار نمایید

چاقی

علائم : کم تحرکی پرنده – اشتهای زیاد – تنگی نفس – مشکلات در امر پرریزان

علل احتمالی : تغذیه غلط – ارائه بیش از حد تخم مرغ و دانه های چرب به پرنده

مداوا : تغذیه با دانه معمولی و استفاده بیشتر از میوه و سبزیجات و اجازه پرواز دادن به پرنده به هیچ وجه توسط گرسنگی دادن با چاقی مبارزه نکنید چون ضرر آن بیشتر خواهد بود.

درمان چربی و چاقی قناری

اسهال

علائم : فضله آبکی – کثیف بودن اطراف مخرج – بی تفاوتی نسبت به محیط اطراف – ضعیف شدن پرنده

علل احتمالی : ترس – تغیرات درجه حرارت – جریان هوا

مداوا : قرار دادن آن در قفس بیماری این بیماری سریعا بهبود می یابد فقط باید پرهای اطراف مخرج را کوتاه کرد که در فضله کردن پرنده دچار مشکل نشود.

یبوست

علائم : پرنده هنگام دفع مدفوع دچار مشکل می شود و هنگام فضله کردن دم می زند.

علل احتمالی : تغذیه نا مناسب – مسمومیت

مداوا : توسط قطره چکان چند قطره روغن کرچک به دهان پرنده بریزید و این امر را 8 ساعت بعد تکرار کنید. تغذیه معمولی همراه دادن میوه و سبزیجات آبدار.

زخم دور دهان قناری و یبوست و دفع سخت مدفوع قناری

بزرگ شدن بیش از حد منقار و ناخن ها

علائم : بزرگ شدن و کج شدن منقار و ناخن ها

علل احتمالی : کم یا زیاد بودن کلسیم بدن

مداوا : استفاده از کفی دریایی– شاخه درخت – کوتاه کردن منقار یا ناخن با ناخن گیر

بیماری درد چشم

اين بيماری مسری می باشد و بايد پرنده بيمار را از ساير پرندگان جدا كرد. چشم درد می تواند به علت سرماخوردگی و يا تماس چشم پرنده با چوب نشيمن كثيف يا چيزهای آلوده و ورود ویروس و باکتری به بدن قناری و يا به علت يک بی نظمی داخلی و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نبايد نسبت به آن بی اعتنا بود.

علائم: جراحات پلک ها ، خارج شدن مايع و قی از چشم ها ، پلک های بهم چسبيده.

علل بيماری: جريان هوا، اتاق پر دود، ميكروب و ویروس

مداوای بيماری: استفاده از قطره های شستشو دهنده چشم مانند : آب بور، محلول بابونه و پمادهای آنتی بيوتيک یا موارد جزیتر در لینک زیر

روش ديگر اينكه چشم پرنده را با استيد بوريكی كه برای چشم انسان تهيه كرده اند بشوييد سپس محلول 10% آرژيرول به داخل چشم بريزيد اين محلول بايد تازه و مطمئن باشد. می توان به جای آن نيز يک قطره روغن كرچک به چشم پرنده بريزيد كه جانشين خوبی برای آرژيرول می باشد.

روش ديگر : ابتدا چشم قناری را با يک قطعه پنبه استريل آغشته به اسيد بوريک شست و شو داده سپس روغن پنسيلين مخصوص چشم را به چشم پرنده بماليد. اين كار چند روز بايد ادامه يابد.

چشم درد و عفونت چشم قناری

عفونت روده

علايم : پاشيده شدن فضله به بيرون در حاليكه به رنگ سبز می باشد.

مداوای بيماری : گرمای محيط نگهداری پرنده بيمار بين 30 تا 32 درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز، استفاده از چای معمولی، ذغال پرنده. در صورت وجود زخم های ويروسی، استفاده از آنتی بيوتيک ها يا سولفوناميد مؤثر است.

ورم روده:

وجود رگ سیاه زیر سینه تا مقعد قناری که توضیحات و درمان آن به شکل کامل در لینک زیر درج شده است

درمان ورم روده قناری

بی اشتهایی

بی اشتهايی مطلب مهمی نيست و اصولا به خاطر تغيير دانه و غذای روزانه قناری چنين اتفاقی رخ می دهد و پس از چند روزی نيز برطرف خواهد شد. در اين مدت بهتر است برای چند روز به قناری دانه آواز داده شود.

سینه کاردی

و یا بی اشتهایی دایم که منجر به ضعیف شدن بدن قناری میشود توضیحات کامل در لینک زیر

سینه کاردی ( لاغری قناری)

غده یا ورم جلدی

ورم زير جلدی در قناری به علت مسدود شدن يكی از روزنه های ترشحات طبيعی بدن اتفاق می افتد. اين روزنه ها كه كارشان بيرون دادن بعضی از ترشحات طبيعی و داخلی بدن پرنده است گاهی بسته شده و ترشحات راهی به بيرون نخواهند يافت در نتيجه در زير پوست پرنده جمع شده و بتدريج تراكم اين ماده زياد شده و تشكيل توموری را در بدن قناری می دهد.

درمان: همين كه تومور كاملا رشد كرده و بزرگ شد و پوست روی آن كشيده و نازک گرديد موقع آن رسيده كه آن را از زير پوست درآورند. پوست نازک شده را با يک تيغ تيز و استريل شده بشكافيد و ماده پنيری شكل داخل آن را بيرون بياوريد. سپس به سر يک چوب خلال دندان پنبه استريلی بپيچيد و زخم ايجاد شده را با آب استريل با دقت بشوييد. بعد از آن پرنده را در قفس و مكانی راحت و بی سر و صدا قرار دهيد و اطراف قفس را با پارچه ای بپوشانيد تا از جست و خيز و فعاليت های اضافی پرنده جلوگيری شود.

غده پر در قناری

شپشک و کنه قناری:

علایم برای پی بردن به وجود كنه در قناری بايد هر چند وقت يكبار تمام بدن قناری را از نزديک بررسی كرد. كنه پرنده های ضعيف را مورد حمله قرار می دهد. اين جانور بسيار ريز است و با آزمايش های سطحی نمی توان به وجود آن پی برد. در صورتی كه كنه خود را در زير بال های قناری پنهان كرده باشد با دست زدن به بدن پرنده، قناری ناراحت شده و عكس العمل شديدی از خود نشان می دهد.

كنه قناری فقط شب ها در موقع تاريكی قناری را راحت می گذارد و از بدن آن دور می شود. برای پی بردن به وجود آن در قناری، بايد شب هنگام يک پارچه سفيد بسيار تميز را روی قفس قناری بكشيد و صبح خيلی زود قبل از طلوع آفتاب آن را برداريد. زيرا كنه به محض روشن شدن هوا دوباره به بدن قناری حمله می كند و شروع به مكيدن خون قناری می نمايد. اگر اين پارچه سفيد را به دقت نگاه كنيد می توانيد كنه ها را كه به اندازه يک دهم ميلی متر هستند و به رنگ قرمز می باشند را ببينيد.

درمان: برای از بين بردن كنه ها از روی پارچه بايد آن را در محلول قوی كلراكس Chlorax فرو ببريد و يا با يک اتوی بسيار داغ روی پارچه را اتو كنيد. برای از بين بردن كنه روی بدن قناری بايد از داروی مخصوص ضد كنه يا داروی د.د.ت استفاده نماييد.

داروی ضد كنه يا ضد شپشه بايد با دقت به تمام بدن و زير بال های قناری ماليده شود و پرنده را به يک قفس تميز و ضد عفونی شده منتقل كرد و قفس آلوده را با آب بسيار داغ شستشو داده سپس با استفاده از داروی د.د.ت آنرا ضد عفونی كرد.

ضد عفونی كردن پرنده بايد صبح زود انجام شود تا در هنگام شب كه پرنده سر خود را بين بال ها قرار می دهد دچار مسموميتی نشود. ضد عفونی كردن قفس نيز بهتر است بعد از غروب آفتاب انجام شود تا اين حشرات موذی از مخفی گاه های خود بيرون آمده باشند.

راه های تشخیص و از بین بردن شپشک

یک را حل کلی و پیشگیرانه که در 70 درصد بیماری ها جواب میدهد و توصیه میشود در صورتی که تعداد زیادی قناری دارید قبل از جفت این کار را انجام دهید و آنتی بیوتیکی وسیع الطیف است در لینک زیر ثبت میگردد

پاک سازی قناری ها قبل از جفت

همانطور که ملاحظه نمودید پوف کردن قناری دلایل زیادی دارد که باید این دلایل و علایم به دقت بررسی شود

جلال آقابابایی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

17 نظر

 1. باران

  سلام.من یه قناری دارم که پف کرده.نسبت به اطرافم بی توجه.چه کار باید بکنم

  پاسخ
 2. مرضیه

  سلام . قناری من یکی از چشماش ورم کرده .سرشو لای بالش میذاره و کل روز بی تحرک میشه. گاهی اوقات وسط خوابش یهو تعادلش از دست میده و خودشو به در و دیوار می کوبه و نمی تونه رو پاها ش واسه . غذا هم نمیخوره چون بیشتر روز خواب. میشه بگید بیماری چیه راه درمانش چطوری؟

  پاسخ
  1. ناشناس

   شاید روده هایه قناریه شما ورم کرده وعفونت کرده از آنتی بیوتیک استفاده کنید

   پاسخ
  2. ناشناس

   سلام قناری من پف کرده وبی حرکت آنتی بوتیک دادم غذا وبهداشت هم رعایت میشه ممنون بابت زحماتتون

   پاسخ
   1. اسماعیل خالویی

    سلام باید برسی بشه احتمال انگل یا عفونت و مشکل گوارشی و روده ای

    پاسخ
  1. ناشناس

   سلام قناری من پف کرده وبی حرکت آنتی بوتیک دادم غذا وبهداشت هم رعایت میشه ممنون بابت زحماتتون

   پاسخ
 3. ناشناس

  شاید روده هایه قناریه شما ورم کرده وعفونت کرده از آنتی بیوتیک استفاده کنید

  پاسخ
 4. M790

  سلام قناری من گوشه چشمش ورم کرده شبیه یه غده شده علتش چیه و چطور درمانش کنم و البته تازگی با فشار فضلش میریزه بیرون و کلی دمشو تکون میده سپاسگذارم.

  پاسخ
 5. سجاد

  سلام خسته نباشین یکی از ماده قناریای من الان نزدیک ۵ ماهه ک پف کرده و کمی بیحاله مولتی ویتامین کلسیوم و رژیم غذاییش هم مرتبه ولی خوب نمیشه علتش چیه

  پاسخ
  1. اسماعیل خالویی

   سلام باید برسی بشه.عکس از شکم و مدفوعش بدید تلگرام ۰۹۱۳۴۱۱۴۷۰۴ .

   امیدوارم من باب تاخیر درپاسخ ها هم عذر بنده رو پذیرا باشید .

   پاسخ
 6. mlisa

  سلام قناری من همیشه بی انرژیه همش خوابه بدنشم میلرزه پف کرده کم تحرکه و چشاش نیمه بازن خیای هم حساس شده و میترسه نشاشخ های اول ک نوشتینو داره ولی‌بعد ک هر بیماریو توضیح دادین هیچکدومش نیست چیکار کنم؟؟؟

  پاسخ
 7. محمد

  درود خسته نباشید قناری من ی چند روزه انگاری بیحال شده ولی دهن زدنش هم هنوز همونه یعنی اصلا خستگیش تاثیری رو دهن زدنش نزاشته غذا هم که میخوره و وقتی غذا و دهن زدنشو خورد زود خودشو پف میکنه لطفا راهنماییم کنین با تشکر

  پاسخ
 8. محمد

  بعدش خودشم خیلی میخارونه و اگر امکانش هست شماره تماستونو بدین تا واستون عکس پفش رو بفرستم با تشکر

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.